Bieszczady

Posted on 27/06/2019 7:15am

Ciężko mówić o Bieszczadach inaczej, niż o miejscu bajecznym, zagadkowym i zupełnie czarującym swoim barwnym pięknem. Kraina ta jest znakomitą propozycją dla ludzi szukających oddechu od codziennego zgiełku i miejsca na niezapomniane wczasy 2014.

Bieszczady
Author: Yadis-Art
Source: www.flickr.com
Kiedy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni pokazują się subtelne grzbiety górskie, porośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to charakterystyczny i niepowtarzalny w skali kraju element bieszczadzkiego pejzażu. Są one usytuowane powyżej linii lasów, dlatego też każdy turysta może do woli rozkoszować się tutejszymi wspaniałymi widokami.

Do najbardziej słynnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z cudownym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, jak również z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (1346 m n.p.m), w słoneczne dni zobaczyć można oddalone o ponad 200 km mikroskopijne łańcuchy Tatr.Bieszczady cechują się nie wyłącznie przepięknymi widoczkami, ale też niepowtarzalną dziką przyrodą. W karpackiej puszczy mieszkają niedźwiedzie brunatne, gromady wilków, postawne jelenie karpackie i trzymające się na boku zachwycające żubry i rysie. Do najbardziej ciekawych ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, okazały orzeł przedni a także puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Uważa się, że na obszarze Europy żyje tylko 600-800 par tych niesamowicie pięknych osobników. Wśród zwierząt oswojonych warto zwrócić uwagę na górskie konie przekonaj się co oferuje polski koń szlachetny półkrwi huculskie. W przeszłości te nieduże, lecz niezwykle odporne i mocne zwierzęta były wyjątkowo pomocne przy transporcie i pracy w niekorzystnych górskich warunkach. Rasa huculska po długim czasie zapomnienia obecnie znowu staje się znana, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych rozkosznych koników (więcej - strona).Teren, który cechuje się najogromniejszymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w 1973 r. objęty został ochroną pod postacią Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najcenniejszych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Istnieje tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perły architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i charakteryzują się smukłymi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego rodzaju podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę warto zwrócić również na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.

Wśród najbardziej interesujących bieszczadzkich miejscowości wyróżnić powinno się Lesko, nazywane bramą Bieszczad. W mieście o niezwykle bogatej, wielokulturowej przeszłości znajduje się wiele ciekawych obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia NMP z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w Polsce. Powinno się także odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i charakteryzująca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (szerzej o Bieszczadach). Ciekawostką jest fakt, iż w tutejszym klasztorze na zesłaniu przebywał prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy mieści się także cerkiew oraz kilka starych łemkowskich zagród.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeśli tak, to szybko sprawdź tutaj (https://btzielonadolina.pl/wycieczki-do-pragi) inne tego typu materiały - one też są warte zainteresowania.

Innym popularnym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk położony nad Jeziorem Solińskim. Charakteryzuje go urzekające położenie, dobrze przyszykowana baza sportowo - rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie określane także Bieszczadzkim Morzem, powstało na skutek budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka turystów niezwykle malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz czystością wód i otaczającej je przyrody.

Tags: zwierzęta, góry, jeziora, Tatry, zamki, Bieszczady, uzdrowiska

Author: k.s.