Jakim sposobem zorganizować biwak?

Posted on 22/06/2018 9:07am

Co oznacza “dobry obóz”? Czy dobry obóz, to taki, na którym była wspaniała atmosfera, czy taki, który był perfekcyjnie wykorzystany czasowo (przykładowo na prowadzenie zajęć)? A może dobry biwak, to ten, na który pojechało wielu skautów? A czy w takim wypadku biwak, na którym było 8 osób jest kiepski? Wszyscy znamy zasady dobrej zbiórki.

Czy biwak kieruje się tymi samymi wytycznymi? Czy przyszykowanie dobrego obozu znaczy ciężką pracę dla jego realizatorów? Zależy od tego, jak wielką ma się wprawę w przygotowywaniu obozów, rajdów, itd. Po pierwsze przygotowując plan zajęć pozostaw sobie pewne zapasy czasowe - to przyzwoli na wygospodarowanie joty czasu wolnego między zajęciami jak też dużo wolności wieczorową porą i w nocy. Nie potrzeba będzie "gonić" materiału. Po drugie coś, czego nie można uplanować - nastrój. Po udanym biwaku bardzo dużo osób akcentuje, iż na biwaku panowała bardzo przyjemna atmosfera, iż nie było spięć czy scysji. Można rzecz jasna próbować tworzyć aurę, niemniej jednak nikt nie zagwarantuje rezultatu.
Author: Sammy Zimmermanns
Source: http://www.flickr.com
To wszystko zależy od doboru kadry jak też uczestników. I od wolnej woli dogadania się w pewnych tematach. I od różnych maleńkich rzeczy, jakie wydają się zupełnie nienamacalne, a jednak. Jak na przykład nasza wspólna kolacja. Co można uczynić, aby dać sobie szansę na stworzenie dobrego obozu? Takiego, na jakim wszystkim będzie z sobą dobrze, na którym wszyscy czują się znakomicie, gdzie jest czas na podniosłe zajęcia jak też czas na trochę szaleństwa. Na pewno należy solidnie przemyśleć co to ma być. Czy biwak czysto integracyjny, czy raczej warsztaty szkoleniowe dla podharcmistrzów? Z góry uprzedzam, żadna z tych form w "czystej" odsłonie nie wyjdzie najlepiej. Z biwaku integracyjnego wyjedziemy umęczeni ciągłymi zabawami, tańcami i rozmowami, zaś z warsztatów szkoleniowych - wyczerpani, a może nawet znużeni.Sztuka polega na tym, ażeby odpowiednio dobrać proporcje. Nadużycie w jedną ze stron sprawia zniechęcenie części członków gromady. Trochę się pobawmy, ale nie zmarnujmy wspólnie spędzonego czasu. Istotny jest porządny rynsztunek (śpiwory 4F - dowiedz się więcej ). Kiedy na biwak jedziemy rowerem, również odzież rowerowa 4F.

Tags: BIWAK, rzeczy, obóz, ekwipunek, uczestnik, warsztaty szkoleniowe