Zimowe wycieczki w polskie góry – w jaki sposób przygotować się do trekkingu zimą?

Posted on 28/04/2021 7:48pm

Nawet niskie góry w naszym kraju o tej porze mogą okazać się niepewne. Podpowiadamy, w co się ubrać, co wrzucić na zapas do plecaka jak też, które elementy ekwipunku są konieczne, jeżeli pragniemy wędrować w zimie po górach.


firmy
Author: ali_martin
Source: http://www.flickr.com
W górskiej modzie najważniejszą rolę gra naturalnie funkcjonalność. Powinno być ciepło, sucho oraz przewiewnie.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie interesujący to sprawdź serwis karta stałego pobytu w polsce, w którym znajdziesz podobne informacje. One na pewno będą dla Ciebie użyteczne.

Pod spód wkładamy termoaktywną bieliznę – zatem oddychającą, odprowadzającą wilgoć . Koszulka najlepiej z długim rękawem, a na nogi getry. Całość powinna lgnąć do ciała – w przeciwnym razie nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji. Kolejna warstewka zależy od temperatury. Gdy jest bardzo zimno, włóżmy polar. Gdy szykujemy się na istotnie silne mrozy, warto rozważyć też zakup cienkich polarowych spodni, które włożymy na getry. Jako warstwę zewnętrzną za każdym razem wkładamy kurtkę jak też spodnie z membraną wodoodporną. Dzisiaj produkowane spodnie z membraną robione są, co istotne, z antyślizgowego materiału, który zabezpiecza przed momentalnym rozpędzeniem się w razie upadku. Zimowe buty górskie muszą spełniać kilka wymagań. Po pierwsze, im mniej na nich szwów, tym odpowiedniej – minimalizuje to szansę na ich namoczenie. Nierzadko znajdziemy na nich gumowy otok, który nie jedynie powiększa wodoszczelność, ale ochrania przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powinny też być sztywne, zaś z przodu i z tyłu posiadać specjalne plastykowe wykończenia, ażeby można było przypiąć do nich raki - odkryj serwis - półautomatyczne. Takie są buty Scarpa.


Kiedy przygotowujemy się na długie marsze w głębokim śniegu, wskazane jest pomyśleć o tak zwanych skorupach, a więc dwuwarstwowych bucikach (nieco przypominających buciki narciarskie), jakie z pewnością nie przemokną. Wszystko to a również więcej, dla przykładu skITur, kupimy w dobrym turystycznym sklepie.

Tags: śnieg, buty, IT, wędrówki, wypad